služby pro regiony praha–liberecko–krakonošovo-český ráj

pro více informací volejte +420 775 078 207

koupelna v historické chalupě

Zrekonstruovat chalupu je práce jako žádná jiná. Potkávají se novodobé technologie se starými, prověřenými a často velmi dobře promyšlenými.

Už jen umístění a orientace samotné stavby byly v naprostém souladu s celoroční dráhou Slunce a přesah střechy poskytoval dostatečný stín v létě a dostatečné slunce v zimě na jižní straně.

Používané materiály dříve byli z toho, co se vyskytovalo v okolí domu. Základy z pískovce v pískovcových oblastech, žuly v Jizerkách, lomového kamene v Krkonoších. To samé platí o omítkách, které byli někdy více pískovcové, jindy jílovité. Dřevo bylo v době před 200lety pravděpodobně o něco kvalitnější, protože struktura starých trámů je velmi pevná a odolná – údajně bylo ošetřeno krví z býka, tam, kde dnes používáme Lignofix. V krizových místech, kde se potkává dřevo s kamenem a dochází ke srážení vody byli trámy opálené tak, aby dostatečná vrstva uhlíku ochránila zbytek dřeva. Kdo dnes vyrobí fošny na podlahu v tloušťce 4cm a šíři až 40cm? nikdo – praská to. Kde se dnes  použije pro překlad otvoru , nebo celý strop klenba? – nejpevnější systém , který je tím pevnější, čím více je zatížen – s podmínkou dostatečné odolnosti opěrných stěn ovšem.

Takovéto projekty, kdy se musí sáhnout na práci předků jsou velkým potěšením, ale také výzvou. Skláním se před řemeslnou dovedností v časech dávno minulích a vynasnažím se, aby vše co bylo hotovo zůstalo zachováno – lépe to neumíme – a naše zásahy pouze prodloužily životnost těchto uměleckých děl, zvýraznily je a doplnily o prvky moderní doby tak, aby dále mohli sloužit ve své kráse se vším komfortem našich časů. Tak aby jsme nevyhnali „staré duchy“ a cítili se v takovém prostoru komfortně, bezpečně a mohli tak proniknout do kontinua času.

 
 
Sdílet:
1